Stévie sladká
(Stevia rebaudiana) je velice zajímavá rostlina nejenom svým vzhledem, ale i svými vlastnostmi a jak napovídá její název je sladká :).
Vlastnosti stévie
- Stévie obsahuje glykosidy tzv. steviosid a rebaudiosid, které se nachází v celé rostlině a způsobují její sladkou chuť. Stévie má vysokou sladivost, je mnohonásobně sladší než cukr.
- Kromě toho má také léčivé účinky. Například zlepšuje trávení nebo snižuje pálení žáhy. Díky používání stévie, můžeme mít menší kazivost zubů. Vliv stévie na zdraví a její léčivé účinky jsou předmětem zkoumání.
Pěstování stévie
Rostlinku si můžete pěstovat i doma
- Potřebuje dostatek světla a tepla,
- má ráda výživnou půdu, dostatečnou zálivku, ale ne přelití,
- a vyhovuje jí letní „venčení“, důležité je, abyste ji včas na podzim uklidili domů, protože jí nesvědčí nízká teplota, její degradace začíná pokud se teplota sníží cca pod 10º C.
Použití stévie
Obsažené glykosidy jsou termostabilní, při vyšší teplotě se nerozkládají ani nekvasí. Proto můžeme stévii použít i do horkých nápojů, při pečení moučníků nebo například při výrobě marmelád.
Stévii můžete sklízet postupně po lístcích nebo ji můžete odstřihnout celou a rostlina celkem ochotně znovu obrazí.
Výhodou je, že můžeme používat jak listy čerstvé, sušené, ale lze stévii i zmrazit. Nejlepší jsou mladé lístky.
Poznámka: Použití stévie jako sladidla je dobré pokud chceme snížit spotřebu cukru. Jisté je, že i když použijeme stévii, naše tělo ji vnímá jako sladkou chuť a myslí si že je to glukóza :). Proto i tak část cukru z krve pošle do buněk, což se může projevit například jako hypoglykémie. Takže nejlepší by bylo, kdybychom se postupně odnaučili přislazovat čímkoli...
Zda je stévie přidaná do výrobku, který kupujete, poznáte podle označení E960.
Přidat komentář