autor: RNDr. Šárka Svo... | přidáno: Čtvrtek, 22. Září 2022 - 11:08
Ježek západní (Erinaceus europaeus)
Jeho domovem byly smíšené a listnaté lesy. Po odlesňování a vzniku jehličnatých monokultur začal žít i v otevřené kulturní krajině. Z Čech se postupně rozšířil i na Moravu.
Ježek východní (Erinaceus roumanicus)
Od ježka západního ho odlišíme podle „neuspořádaných“ bodlin. Domovem ježka východního byly stepi, proto mu vyhovují teplá a suchá místa (meze a stráně s křovinami, sady, zahrady). Vyskytuje se hlavně na východě Čech.
Co ohrožuje ježky
- Ztráta jejich přirozeného prostředí. Což souvisí se změnou krajiny – vymizením remízků, extenzivních sadů, smíšených lesů. Zcelené lány a jehličnaté monokultury nejsou pro ježky vhodné, nemají zde dostatek potravy. Přírodní zahrady byly nahrazeny striktně okrasnými zahradami s velkým množstvím jehličnanů, malým množstvím listnatých keřů a anglickým trávníkem. Takové zahrady nejsou pro ježky atraktivní.
- Automobilová doprava.
- Chemikálie v zahradách a zemědělských kulturách. Pesticidy, hnojiva atd. Přímo zabíjejí ježky, kteří sežerou otrávené živočichy. Chemické hubení živočichů snižuje množství dostupné potravy pro ježky.
Jak žije ježek
- Přes den je obvykle schovaný například v hromadě větví nebo listí.
- V noci je aktivní, což můžeme často i slyšet, neboť dupe a funí :-).
- Zimní období přečkává zimním spánkem (hibernace). K zimnímu spánku se ukládá v říjnu a zimní spánek trvá většinou do března. Délka zimního spánku závisí na výšce teplot.
Proč je užitečný a čím se živí
- Ježek velice užitečný. Živí se živočichy a pomáhá nám tak na zahradě přirozeně udržet rovnováhu.
- Chutná mu hmyz, housenky, žížaly, slimáci, šneci, pochutná si i na ovoci.
- Dokáže prý zkonzumovat až 70 g potravy za jednu noc.
Tip pro vás
- Vytvořte si přírodní zahradu, přilákáte si tak ježka a on vám na oplátku bude pomáhat :-).
- Když mu poskytnete domov, zachráníte ho před vyhladověním či přejetím autem.
- Aby se k vám dostal, je třeba nechat otvor v oplocení, alespoň 10 cm vysoký, aby mohl prolézt.
- Většinou mu postačí hromada větví a listí na klidném místě zahrady, husté keře...
- Do zahrady můžete dokonce umístit i domek pro ježky.
- V mojí knize Rozmanitá zahrada - zaměřeno na vodu najdete návody a tipy na vytvoření útočišť pro živočichy i jak si přírodní zahradu navrhnout a spoustu dalších užitečných rad a informací.
Kategorie:
Komentáře
Pomocník k nezaplacení- ježek-
Na podzim jsme našli na zahradě ježečka- vážil 170 g !!!! Tak jsem ho dala do sklepa a živila, poslední vážení které se mi povedlo bylo 545 g. Pak spal. Na jaře ze sklepa utekl. A pak jsem k údivu zjistila, že nemáme na zahradě skoro žádné slimáky.Dříve to bývalo 300-500 večer a totéž ráno, co jsem jich nasbírala. Teď tak do 10 kousků. Zahrada je velká, vzadu máme i menší "louku". Ježeček se snaží- asi nám oplácí zimní péči, bez které by nepřežil.
Ježečka si rozmazluji- každý večer dostane do misky 5 kousíčků granulek- víc ne- je to taková kontrola, jestli neutekl. Kočičákům tyto granule nechutnají a tak vím kdo na ně chodí- no a dnes ráno- ve 4 hodiny jsem ho u misky nachytala.
Děkuji za zprávu! To je
Děkuji za zprávu! To je krásné, jak jste se o něj postarali. A je moc hezké, že u vás zůstal a pomáhá vám. Také máme na zahradě ježka a jsem moc ráda.
Přidat komentář