Květopas jahodníkový je brouk až 4 mm dlouhý, černohnědý s podélně tečkovanými krovkami. Květopas může způsobovat problémy s úrodou jahod. Buď se můžeme smířit s menší úrodou nebo se pokusit s tím něco udělat.
V žádné zahradě bychom však neměli používat chemické prostředky a to nejen kvůli kontaminaci půdy, ale také kvůli svému zdraví.
Jak je možné se přírodní cestou bránit před květopasem
-
Nejdůležitější je mít zdravou zahradu – bez chemických látek v souladu s přírodou, která bude vhodným prostorem i pro živočichy. Tím, že budete mít zdravou zahradu, budete podporovat biodiverzitu a tím i přirozené predátory jako je například lumek nebo lumčík. Ti vám přirozeně s ochranou jahod pomohou.
-
Jako ochrana před květopasem jahodníkovým poslouží i netkaná textilie, kterou jahody zakryjete. Květopas totiž klade vajíčka cca od poloviny dubna do nerozkvetlých poupat. Zakrytím jahod omezíte možnost kladení vajíček do poupat. Důležité je jahody jakmile začnou kvést odkrýt, aby mohly být květy opyleny. Neméně důležité je prostor pod textilií větrat, aby nedošlo k rozvoji plísní.
-
Napadená poupata průběžně odstraňujte.
-
Na jahody můžete preventivně aplikovat i přírodní postřik například česnekový.
-
Doporučuje se mulčování jahod kapradím.
-
Obecně méně ohrožené jsou rané odrůdy jahod.
-
Méně náchylné k ohrožení květopasem jsou odrůdy Honeoye, Polka, Tenira.
O pěstování jahod si můžete přečíst zde.
Jaké máte zkušenosti s ochranou před květopasem? Napište mi na FB: Moje přírodní zahrada nebo na IG: @prirodni.zahrada
Komentáře
Já jen chodím, koukám a
Já jen chodím, koukám a sbírám broučky. Zda se mi, že žádný postřik nezabírá...
Přidat komentář